Prof. Dr. Mert Dumantepe

Bacak damarlarının tıkanması kasların kan ve oksijen ihtiyacı sağlanamadığı için yürüme sırasında ağrı çekmenize neden olur. Belirli bir mesafe yürüdükten sonra bacaklarınız ağrımaya başlar. Bir süre sonra yürümekte zorluk çekersiniz. Dinlenmeyle ağrı geçer. Ağrının en fazla hissedildiği alan baldırlar, kalça, uyluk çevresi ve ayaklardır. Bu tür ağrı kladikasyo intermitant denilen yürümeyle gelen ağrı olarak tanımlanır. Ağrının karakteristik özelliği yüründüğü zaman başlaması, dinlenmeyle birlikte kaybolmasıdır. Bu durum hastalar tarafından kramp, ağırlık hissi, güçsüzlük şeklinde tanımlanabilir. Merdiven çıkma, yokuş çıkma gibi zorlu eylemlerde ağrı daha kısa sürede etkili olurken, yavaş yürüme, yokuş aşağı inme gibi durumlarda daha uzun sürede hissedilir.

 

Yürüme ağrısı damar tıkanıklığının nerede olduğuna göre değişir. Yani damar tıkanıklığının olduğu yere yakın alanlarda daha fazla ağrı ortaya çıkar. Aorta, iliak damarlarda tıkanıklık olursa, kalça ve baldırda ağrı meydana gelir. Bu tür hastalar daha kısa mesafede ağrıya maruz kalırlar. Yürüme ağrısı damar tıkanıklığından kaynaklansa da, genellikle çok ciddi sonuçları olmaz. Bu sorunda bacak kesilmesi % 1-2 oranındadır. Yürüme ağrısı belirli sürede artış gösterebildiği gibi, aynı derecede etkili olabilir. Hastalarda genellikle ameliyata gerek olmayan bir sorundur. Sadece % 2-4 oranındaki hastada ameliyata başvurulur.

 

Hastaların yürüme programının faydasından yararlanması için, en az 3-6 ay düzenli olarak uygulanması gerekir. Yürüme programı sırasında dikkat edilmesi gereken noktalarda;

  • İlk başlangıçta hastalar hafif ağrı başlayana kadar yürümelidir.
  • Ağrının şiddetlenmeye başlamasına kadar tempolu yürünmelidir
  • Ardından durup, ağrının geçmesi için beklenmelidir, bu tür ağrılar 3-4 dakika içinde geçer
  • Ağrı geçince yeniden tempolu yürünmeli, ağrı geldiğinde yeniden dinlenmeli
  • Bu yürüme programı 30 dk ile başlamalı, 1 saate kadar çıkılmalıdır. Program haftada en az 3 defa uygulanmalıdır.

Yürüme programına devam ettikçe hastalar bunun faydasını görecektir. Hastalarda ağrısız yürüme mesafesi düzenli uygulandığında 1-2 ay içinde 2-4 katına çıkacaktır. Hastalar yürümeyi bırakırsa, ağrılar yeniden ortaya çıkar. Bu yüzden hastalar uygun olursa yaşam boyu devam etmelidir.

yurume tedavisi1
yurume tedavisi2

Yürüme ağrısında ameliyat faydalı olur mu?

Yürüme ağrısında gerekmediği takdirde ameliyat yapılmamaktadır. Ancak hastaların % 2-4 kadarında ameliyat gerekebilir. Ameliyat hastanın iyi olmasına yeterli gelmediğinde düşünülür. Kişinin yaşına, mesleğine, yaşam düzenine göre uygun bir karar verilir. Hastalarda ölüm genellikle kalp, beyin gibi organların damar sertliğinden etkilenmesi sonucu gelişir. Bu yüzden yürüme ağrısı tedavisi ameliyat dışı tedavilerle başarılı şekilde tedavi edilebilir.

Yürüme ağrısı tedavisinde ilaç kullanılır mı?

Yürüme ağrısı çeken hastalarda damar sertliğinin ilerlemesine engel olmak amacıyla ilaç tedavisi uygulanabilir. Bu yüzden şeker hastalığı, yüksek kan basıncı, kolesterolün düşürülmesi için hastalar ilaç kullanabilir. Kalp sorunlarına engel olmak içinde, pıhtı önleyici ilaçlar kullanılabilir. Yürüme mesafesinin arttırılmasında etkin bir yeri olan silostazol adındaki ilaç ta hastalar tarafından kullanılır.