Prof. Dr. Mert Dumantepe

Damar sertliği nedeniyle şah damarı içinde oluşan darlık zamanla beyne kan akışını engelleyerek, pıhtı atma sonucunda inme ya da felce neden olabilir. Şah damarı içinin darlıkla birlikte sıyrılması karotis endarterektomi ameliyatı olarak tanımlanır. Bu ameliyat darlık sonucunda oluşabilecek felç, inme gibi sorunları engeller ve oldukça etkili bir tedavidir.

Boynun iki tarafında kalpten aldığı oksijenli kanı beyne taşıma görevi üstlenen şah damarı (Karotis) vardır, çene hizzasında iki ayrı damar şeklinde ayrılır. Dıştaki şah damar yüze ve kafa derisini besleyecek dallar verir, içteki şah damarı direkt kafatasına girip beyni besler. İnsanların yaşı ilerledikçe kandaki yağ ve kolesterol damar içinde birikerek plaklar oluşturmaya başlar. Plaklar büyüdüğünde damarda darlık ve tıkanıklık sorunları yaşanır. Damar sertliği denilen ateroskleroz sorunu ortaya çıkar. Plaklar genellikle iç şah damara doğru ilerler. Plakta düzensiz bir yüzey olursa, ilerleyen aşamada üzeri kan pıhtısıyla kaplanır. Bu damarda tıkanıklığa, beynin yetersiz kanlanmasına neden olur. Bu olay felcin gelişmesinde büyük etkendir. Ayrıca plaktan kopan parçalar beyinde bulunan küçük damarları tıkayabilir, felç, konuşma bozukluğu ve körlük gibi sorunlar gelişir. Bunun yanında beyne pıhtı atma sorunu yaşanabilir.

Şah damarı ameliyatı nasıl yapılır?

Ameliyat yapılmadan önce hastalara bazı tetkikler yapılmalıdır. Renkli doppler ultrasonografi, manyetik rezonans, anjiyografi tetkikleri bunda en önemli yardımcıdır. Şah damarı ameliyatı damardaki kritik darlık için yapılır. Tıkanıklık sorunu olanlara ve yüksek tansiyonu olanlara ameliyat yapılmaz.

Şah damarı ameliyatı sırasında hastanın boynu lokal anestezi ile uyuşturulur ya da genel anestezi uygulanır. Bölge antiseptik solüsyonla temizlenerek, 5-6 cm kadar kesi açılır. Buradan şah damara ulaşılır. Bu alanda oldukça fazla sayıda damar ve sinir bulunduğundan, ameliyatın uzman bir kalp damar cerrahı tarafından yapılması önemlidir. Hastaya kan pıhtılaşmasını önleyen pıhtılanma önleyici madde damardan verilir. Şah damarı aşağıdan ve yukarıdan geçici klempler yardımıyla sıkıştırılır. Daha sonra damar uzun şekilde açılır ve darlığa yol açan plak iç katmanla birlikte sıyrılır ve çıkarılır (Endarterektomi). Beyinde kan akımının durmasına bağlı felç riskinin azaltılması için sıklıkla geçici bir shunt damara yerleştirilerek, operasyon sırasında beyin kan akımı devam ettirilir. İşlemler bitince damar yama ile (Karotis Patch) kapatılır. Şah damarına yerleştirilen pensler kaldırılır ve kan akımı yeniden sağlanır. Şah damarı ameliyatının süresi ortalama 1 saat sürer.

sahdamar ameliyati1
sahdamar ameliyati2
sahdamar ameliyati6

Şah damarı ameliyatından sonra

Hastalar ameliyattan sonra birkaç gün hastanede kalırlar. Hastanın beyin fonksiyonları, kesi yerinde kanama, kan basıncı kontrolleri yapılır. Hasta taburcu olunca 1-2 hafta ağır işlerden uzak kalmalı, araç kullanmamalı, ağrı, beyin fonksiyonlarında farklılık gibi etkiler olursa hemen doktora bilgi verilmelidir. Hastaların normal yaşamına dönmesi 2-3 haftayı bulur. Şah damarının yeniden daralmaması için, hastaların kolesterol seviyesi ve kilo kontrolüne önem vermesi, beslenmede buna uygun bir diyet uygulaması gerekir. Hastalar kan sulandırıcı ilaçlarını aksatmamalı, düzenli egzersiz yapmalıdırlar.

Şah damarı ameliyatının olası yan etkileri

Bu tedavi hastalarda felç ve inme riskini azaltsa da, hastaların ameliyat yapılırken de çok azda olsa felç olma riski bulunmaktadır. Ancak bu oran % 1-3 kadardır. Ayrıca ameliyat boyundan yapıldığından, sinirlerin zarar görmesi ve bundan dolayı ses kısıklığı, dil hareketlerinde kısıtlama, yutma güçlüğü gibi sorunlarda meydana gelebilir. Ancak bu etkiler genellikle geçici olur. Ameliyatın riskini arttıracak etkenler arasında ise; hastanın yüksek kan basıncı, beyin damarlarındaki ileri seviyedeki darlıklar ve tıkanıklık, hastanın şeker hastası olması ve daha önceden inme geçirmesidir.

sahdamar ameliyati4
sahdamar ameliyati5
sahdamar ameliyati3