Prof. Dr. Mert Dumantepe

Lipödem Tedavisinde Modern Yaklaşım

Günümüzde kadınların önemli sağlık sorunlarından biri olan “lipödemin” tedavisinde büyük zorluklar yaşanmaktadır. Toplumun ve sağlık profesyonellerinin bu hastalık konusundaki farkındalığının az olması nedeniyle, hastalar uygunsuz diyet ve egzersiz önerileriyle zaman kaybederler ve giderek artan şiddette yaşam kaliteleri etkilenir. 

Diyet veya spor yapmakla vücudun üst bölümleri zayıflar, şekillenir fakat lipödemli bölgeler kesinlikle incelmez. Hasta kilo aldığında tablo daha da ağırlaşır, kilo verdiğinde ise ortaya çıkan orantısız görünüm nedeniyle psikolojik sorunlar ve yaşam konforunda bozulmalar da ortaya çıkar.

Lipödem tedavisinde günümüzde en güncel ve modern yaklaşım “Kompleks Dekonjestif  Tedavidir”. Bu tedavi konunun uzmanları tarafından, bacaklardaki şişlik ve ödeme bağlı yakınmaları azaltmaya yönelik birçok tedavi yöntemini içeren multidisipliner bir tedavi programıdır. Hastaya özel hazırlanan tedavi programı; aralıklı pnömotik kompresyon, kişiye özel bandajlama, diyet programı, bası giysileri ve tedavi edici egzersizleri içerir. 

Bu tedavide kullanılan en önemli cihazlardan biri “Lympha-Press V12 Optima” kompresyon cihazıdır. 24 kanallı bu otomatik kompresyon cihazı ile belirli seanslar halinde, hasta ev konforunda Lipödem, lenfödem ve kalıcı bacak şişlikleri tedavisi olmaktadır. Seans sayısı hastanın bacak çapına, lipödemin yoğunluğuna ve ne kadar süredir olduğuna, mevcut diğer patolojilerinin varlığına (lenfödem, varis, derin ven trombozu, obesite vb.) göre değişmektedir.

Lympha-Press cihazı ile Komplet Dekonjestif Tedavi öncesinde mutlaka Damar Cerrahı tarafından Doppler ultrason ile bacak damarlarının ayrıntılı değerlendirilmesi, varsa ek venöz sistem patolojilerinin ortaya konulması ve tedavi edilmesi gereklidir. Bu sırada bacağın farklı bölgelerinde ciltaltı yağlı doku kalınlığı ölçümleri ve lenfödem varlığı değerlendirilmeli. Kompresyon tedavis, uygulanacak bölge, süre ve basınç seçimi bu bilgiler ışığında programlanmalıdır.