Prof. Dr. Mert Dumantepe

LİPÖDEM Nedir?

Lipödem (Sellülit), ‘ağrılı yağlanma sendromu’ olarak da adlandırılmaktadır. Kalça, uyluk, alt bacaklar ve bazen de kollarda yağ ve sıvı birikmesine bağlı anormal şişliktir. Şişlikler simetriktir, basmakla ağrılıdır, kolay morarır. Ayaklar şiş değildir. Hastaların hemen hemen hepsi kadındır ve genetik geçiş de vardır.

Batı toplumlarına % 11-18 oranlarında kadın hastada görüldüğüne dair yayınlar vardır. Ergenlik civarında ortaya çıkar, diyet ve spor yetersiz kalır, bunlar ancak ameliyat sonrası destek tedavisinde önemlidir. Lipödem ilerleyici bir hastalıktır, son evrelere gelindiğinde bu tabloya lenfödem de eklenir, ameliyat önerilmeyecek hale gelir.

Lipödem tıpta tanısı nispeten yeni konmuş ve tedavisi yeni belirlenmiş bir hastalıktır. Toplumun ve sağlık profesyonellerinin bu hastalık konusundaki farkındalığının az olması nedeniyle, hastalar diyet ve egzersiz önerileriyle zaman kaybedip, giderek artan şiddette yaşam kaliteleri etkilenir.

Diyet veya spor yapmakla vücudun üst bölümleri zayıflar, şekillenir fakat lipödemli bölgeler incelmez. Hasta kilo aldığında tablo daha da ağırlaşır, kilo verdiğinde ise ortaya çıkan orantısız görünüm nedeniyle psikolojik sorunlar ve yaşam konforunda bozulmalar da ortaya çıkar. Tedavisi cerrahidir, ama bu kronik hastalığın kontrolünde ameliyat sonrası diyete dikkat etmek ve düzenli spor yapmak da önemli destekleyicidir.