LENFÖDEMDE BESLENME

Doğru Beslenme, damar hastalıklarının yönetiminde temel bir bileşenlerden biri olarak kabul edilir. Lenfödem damar cerrahisinin tedavisi en zor hastalıklarından biridir ve etkin bir tedavi için birçok branşın dahil olduğu multidisipliner bir yaklaşım gereklidir.Kilo kontrolü, antiinflamatuar ve anti-ödem diyetler, primer veya sekonder lenfödem varlığında bütünsel tedavinin en önemli elemanlarıdır. Ayrıca sağlıklı vücut ağırlığını korumak; lenfödem riskinizi azaltmanıza yardımcı olur.

Bu yazımızda lenfödem hastalarımızın dikkat etmesi gereken, çok önemli beslenme önerilerimizi sevgili Diyetisyenimiz “Elif Nur Doğancı” nın katkılarıyla sizler için özetledik.

1. Meyve ve sebzelerden zengin beslenmek lenfödem hastaları için çok önemlidir. Bu gıdalar az kalori ile birçok sağlıklı fayda sağlar. Her gün en az 5-6 porsiyon meyve-sebze tüketimini hedeflemelisiniz.
2. Balık veya kümes hayvanları gibi yağsız proteinleri, ızgara veya fırınlanmış halde seçip; kırmızı etler gibi daha yağlı etleri sınırlı tüketmelisiniz. Ayrıca çok yönlü yağsız proteinler için yoğurt, süzme peynir ve kefiri beslenmenize ekleyebilirsiniz.
3. Karbonhidrat olarak lif içeren tatlı patates, fasulye, kahverengi pirinç ve yulaf ezmesi gibi besinleri tercih etmek, daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur, bu da gün boyunca daha küçük porsiyonlar halinde beslenmenize ve daha az atıştırmanızı sağlar.
4. Soda, meyve suyu, şekerli çay& kahve, enerji içecekleri ve limonata gibi şekerli içecekleri daha az tercih etmeli. Bunun yerine suyunuzu tatlandırmak için nane vb. meyve ve otlar kullanmalı; çay ve kahvenizi de şekersiz tüketmeye kendinizi alıştırmalısınız.
5. Fazla kilolu/obez hastalarda kilo vermenin hem ekstremite ödemini hem de lenfödem ile ilgili belirti ve bulguları azaltmada önemli bir yardımı olduğu çalışmalarla kanıtlanmıştır. 
6. Yetersiz protein alımı bağ dokularını zayıflatabilir ve lenfödemi olumsuz etkileyebilir. Protein alımını desteklemek için fındık gibi yağlı tohumlar, fasulye ve soya gıdaları gibi bitki bazlı kaynaklardan da faydalanabilirsiniz. Minimum protein ihtiyacı, vücut ağırlığının kg’ı başına 0,6 g’dır.
7. Lenfödem tedavisi için tuz kısıtlaması yapılması yönünde herhangi bir bilimsel kanıt yoktur; ancak tuza duyarlı kişiler yüksek sodyumlu yiyecekler yerlerse semptomları daha da kötüleşebilir. Peynir veya hazır yiyecekler, hazır soslar vb. çok fazla tuz içerir. Bu nedenle, mümkün olduğunca sık taze ve doğal yiyecekler yemeye çalışmalı, tuza alternatif olarak bol miktarda ot ve baharat kullanmalısınız.

Umarız bu bilgiler hem kilo kontrolü hem de uygulanan lenfödem tedavisinin etkinliğini optimal düzeye taşımak adına sizlere çok yardımcı olacaktır. 

Haftaya görüşmek üzere

Prof.Dr. Mert Dumantepe

Diyetisyen Elif Nur Doğancı