0552 835 90 90 0216 801 36 36 Menu

Derin ven trombozu aylar ya da yıllar önce başlamış ise buna geç evre ya da kronik derin ven trombozu denir. Kronik kelimesi pıhtılaşmanın bir aydan önce olduğunu anlatır. Kronik derin ven trombozunun bir diğer adı Post-trombotik sendromdur.

Kronik (geç evre) derin ven trombozununözellikleri nelerdir?

  • Derin ven trombozu (toplardamar tıkanması) olalı bir aydan fazla zaman geçmiştir.
  • Pıhtı eskidikçe damar içinde duvara yapışarak damar duvarını ve damar içindeki kapakları ciddi anlamda zedeler.
  • Eskiyen pıhtı damar duvarına yapıştığı için akciğerlere atması yani emboli oluşturma olasılığı zaman geçtikçe azalır.
  • Hastanın ilk baştaki şikayetleri azalmıştır. Genellikle ayak şişliği ve hafif ağrı devam eder. Hasta şikayetleri azaldığında, damarının içindeki pıhtının eridiğini düşünür ancak bu durum sadece yandaş toplardamarların (Kollateral) aktif hale gelmesi ve kanı kalbe taşımayı üstlenmesindedir.
  • Eğer hastalık başladıktan sonra bir ay geçmişse ve hastada hala bacak şişliği devam ediyorsa, bu gelecek yıllarda yüksek ihtimalle Post-trombotik sendrom gelişeceğinin habercisidir.

Derin ven trombozu ilk olduktan sonra bir kısım hastada ilaçlar ile tam rahatlama olabilir. Bu damar tıkanıklığının açılmasından çok yeni damarların gelişerek büyümesine bağlıdır. Ancak hastaların üçte biri ile yarısında 1 aydan sonra da yakınmalar geçmez ve bunlar genellikle hayat boyu devam edecek sorunların bir habercisidir. Bu hastalarda ayak şişliği ve ağrı gibi şikayetler hayat boyu sürebilir. Bu hastaların % 5-10'unda ayak bileği içi kısmında uzun süre iyileşmeyen yaralar çıkabilir. Bazı kişilerde şişlik her gün olmayabilir. Sadece uzun süre ayakta kaldığı ya da yorulduğu zaman olur.

Bacakta görülen bu şikayetler sabah azdır, ayakta kaldıkça günün ilerleyen saatlerinde daha belirgin olur. Yatmakla ve ayağı yükseltmekle şişlik ve ağrı azalır.

İLETİŞİME GEÇİN

İLETİŞİM FORMU