Prof. Dr. Mert Dumantepe

Kronik derin ven trombozu, akut derin ven trombozunun uygun tedavi edilemesi nedeniyle yıllar içinde gelişen; bacakta ülser, kalıcı renk değişikliği ve ciltte kalınlaşmayla seyreden “post trombotik sendrom (PTS)” denilen bir tedavisi zor hastalıklardan biridir. Ülkemiz dahil tüm dünyada PTS hastaları uygun tedavi alamadan, sadece antikoagülan tedavi ve düzensiz varis çorabı kullanarak hastalıkla mücadele etmek zorundadırlar. Şu an kullanılmakta olan standart kan sulandırıcı ilaçların trombolilitik (Pıhtı eritici) aktiviteleri olmadıgı için akut proksimal (iliofemoral) DVT gelişen hastaların büyük çoğunluğu için yıllar içinde PTS’a yakalanmak kaçınılmaz olmaktadır.

Kronik (geç evre) derin ven trombozunun özellikleri:
– Derin ven trombozu (toplardamar tıkanması) olalı bir aydan fazla zaman geçmiştir.
– Trombüs eskidikçe damar duvarına yapışarak, damar duvarını ve damar içindeki kapakları ciddi anlamda zedeler sonucunda venöz hipertansiyon gelişir.
– Eskiyen trombüs damar duvarına yapıştığı için akciğerler embolisi riski azalır.

– Hastanın akut dönemde gelişen bacak şişliği, ödem, şiddetli ağrı gibi şikayetleri azalmıştır. Hasta şikayetleri azaldığında, damarının içindeki trombüsün eridiğini düşünür, ancak bu durum sadece kollateral istemin aktif hale gelmesi (Derin femoral venin aksiyalizasyonu) ve kanı kalbe taşımayı üstlenmesindedir.

Kronik derin ven trombozu ya da posttrombotik sendromun en önemli belirtisi; bacak şişliği ve çap farkıdır. Genellikle diz altında olur ve ayak bileğinde en belirgindir. Zaman içinde yürümekle bacaklarda ağrı (venöz klodikasyon), yorgunluk ve şişkinlik hissi gelişir. Ayak ya da bacakta yüzeyel toplardamar sisteminin aktifleşmesiyle varis oluşumları dikkati çeker. Variköz dilatasyonlara kaşıntı eşlik eder. Ayak bileğinin özellikle iç kısmında kahverengi lekelenme (hiperpigmentasyon), deride parlama, incelme, kılların dökülmesi görülür. Kronik derin ven trombuzun yıllar içindeki en karakteristik ve kaçınılmaz bulgusu, ayak bileğinde yara (venöz ülser) oluşumudur.

endoflebektomi stentleme sol

Vena Cava Filtresi

“Endoflebektomi + venöz stentleme hibrid ameliyatı” seçilmiş hasta grubunda ve tecrübeli merkezlerde sonuçları çok başarılı olan, tüm dünyadaki en son geliştirilen hibrid ameliyatla tedavi seçeneğidir. Hastanın kasık bölgesinden girişim yapılarak cerrahi olarak damarın içindeki taşlaşmış pıhtı özel bazı makaslar ve cerrahi aletlerle titizlikle çıkartılır, damar yama ile genişletildikten sonra bacaktaki kesi kapatılıt ve ardından hasta anjio salonuna alınarak karın içindeki tıkalı durumda bulunan iliak veni balon ve stent yardımı ile açılır. Konulan stentin açık kalması için yapılan atardamar-toplar damar arası bağlantı (Arteriyo-Venöz Fistül) 3-6 ay arasında ikinci bir cerrahi işlem yada girişimsel bir yöntemle kapatılır. Bazen AV fistüllerin kendiğinden kapandığı gözlenebilir.

Bu tedavi ile kronik derin ven trombozuna yol açan tıkanıklık tamamen giderildiği için hastanın alt extremitesindeki venöz hipertansiyon azalır, tüm şikayetleri zaman içinde geriler. Bacak şişliği iner, kalıcı renk değişikliği geriler, sıklıkla ayak bileğinde gelişen yaralar hızla iyileşir. Bu hastalar hem stentlerinin açık kalması için hemde ikinci bir derin ven trombozu atağının önlenmesi için sıklıkla yaşam boyu kan sulandırıcı ilaç kullanırlar.

endoflebektomi stentleme sag