0552 835 90 90 0216 801 36 36 Menu

Böbrek damarlarının hastalığı tıpta renovasküler hastalık olarak tanımlanır. Bu hastalık genellikle böbrek atardamarında oluşan daralma ya da tıkanıklık sonucunda böbrek işlevlerinin bozulmasıyla, yüksek kan basıncı gibi etkilerle seyreder.

Böbrek damarlarının hastalığı nasıl belirtiler verir?

Bu hastalık oldukça sinsi bir ilerleme gösterir ve ilk aşamada hastalarda belirtilere neden olmaz. Bazı hastalarda böbrek damarının aniden tıkanmasıyla birlikte karın, bel bölgesinde ağrı oluşur, idrarda kan görülür, tansiyon yükselmesi, bulantı ve kusma meydana gelebilir. Ancak hastalığın verdiği belirtiler arasında en yaygını hipertansiyon sorunudur.

Böbrek damarlarının hastalığı neden olur?

Genellikle böbrek damarlarının hastalığı damar sertliğinden yani ateroskleroz nedeniyle oluşur. Bunun dışında böbrek damarları hastalığı olan anevrizma, vaskülit, fibromüksiler diplazi gibi hastalıklar, kaza ve alınan darbeler, böbreklerde oluşan tümörlerde hastalık nedeni olarak kabul edilir. Bazı kişiler bu hastalığın oluşması bakımından daha risklidir. Özellikle yaşı ilerlemiş erkekler, sigara içme alışkanlığı olanlar, fazla kilolu olanlar, kolesterol seviyeleri yüksek kişiler böbrek damarlarının hastalığı bakımından daha risklidir.

Böbrek damarlarının hastalığı nasıl teşhis edilir?

Hastalığını tanısını koymak için, hastalara kan ve idrar tahlilleri, bilgisayarlı tomografi, doppler ultrasonografi, renal anjiografi, manyetik rezonans, sintigrafi gibi tetkiklerin yapılması gerekir. Bunlar kesin tanı koymaya yardımcı olur.

Böbrek damarlarının hastalığı nasıl tedavi edilir?

Bu hastalığın tedavisinde hedef böbrek fonksiyonunun korunması, fonksiyonların düzeltilmesi önemlidir. Hastalardaki hipertansiyonun tedavi edilmesi, tansiyonun diğer organlara olumsuz etkiler yapmaması için gerekenlerin yapılması gerekir.

Tedavi sırasında kullanılan ilaçlarla pıhtının oluşmasına engel olmak, kan basıncını düşürmek oldukça önemlidir. Hastalarda hipertansiyona ve böbrek yetmezliğine yol açan damardaki tıkanıklığın % 60 üzerinde olması halinde, böbrek damarlarındaki darlığın düzeltilmesi gerekir. Böbrek damarlarındaki darlık genellikle balon anjioplasti yapılarak ya da stent tedavisi sayesinde düzeltilir.

Bu tedavilerin uygun olmaması halinde, damardaki darlığın sıyrılarak çıkarıldığı endarterektomi yöntemi uygulanabilir. Bazen de bypass yapılması gerekebilir.

Hastaların uygulanan tedavileri yaşam tarzı değişikliklerini uygulayarak desteklemesi de önemlidir. Bunlar hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir, durdurabilir. Bu yüzden hastaların sigarayı bırakması, sigara içilen yerlere bile girmemesi, kiloluysa zayıflaması, egzersiz yapması, diyetlerinde yağ oranını düşürmeleri tavsiye edilir.

İLETİŞİME GEÇİN

İLETİŞİM FORMU