Prof. Dr. Mert Dumantepe

Yapıştırıcı (Siyanoakrilat) kullanılarak varislerin tedavisi günümüzde en yeni tedavi yöntemlerinden biridir. Bu yalnızca varis tedavisinde kullanılan bir yapıştırıcı değil. 40 yıldır dünyada tıbbın belirli alanlarında kullanılan bir malzemedir.

En sık beyindeki balonlaşma (anevrizma) kapatılmasında, girişimsel radyolojik tedavilerde, kanama durdurucu olarak kalp ve damar cerrahisinde, ayrıca cilt kesilerinden sonra, dikiş atmadan kesiyi kapatma amacıyla kullanılmaktadır. Bu maddenin insan vücudunda herhangi bir zararlı yan etkisi bulunmaktadır. Modern Tıptaki gelişmelerle bu zamk benzeri yapıştırıcı malzeme özel kateterler kullanılarak varis tedavisinde de kullanılabilir hale gelmiştir. Tıpta bu tedaviye herhangi bir ısı kaynağı kullanılmadıgı için “Nontermal Periferik Embolizasyon” denilmektedir.

Tedavi sonrası

Tedavi tamamlandıktan sonra hastalar aynı gün içinde taburcu olup günlük yaşamlarına devam ederlerken sadece 1 hafta süre ile varis çorabı kullanırlar.

Avantajları:

Endovenöz Lazer Ablasyon ve Radyofrekans Ablasyon yöntemlerinde yüksek derece ısı oluşması nedeniyle kullanılması zorunlu olan “tümescent anestezi” (Damarın çevresine içinde lokal anestezik madde bulunan soğuk sıvı enjeksiyonu) ihtiyaç duyulmaz
Anestezi gerektirmez
Teknik olarak diğer tüm tedavilerden daha hızlı uygulanır ve kısa sürer
Erken dönem çalışmalarda başarı oranının diğer tedavilerden düşük olmadıgı gösterilmiştir
Uygun olmayan şekilde uygulanan Endovenöz Laser ve Radyofrekans tedavilerinde oluşma ihtimali bulunan; termal hasara bağlı deri, sinir hasarı ve uyuşma riskini tamamen ortadan kaldırır
Hastalar açısından çok rahat ve kolay uygulanabilir
Hasta aynı gün işine ve günlük hayatına geri dönebilir
Tedavi sonrası deride lekelenme, morluk, ekimoz olmaz yada iz bırakmaz

glue embolizasyon1
glue embolizasyon2
glue embolizasyon3