Prof. Dr. Mert Dumantepe

Bilgisayarlı tomografik anjiyografi bildiğimiz klasik bilgisayarlı tomografiyle damar içi görüntüleme anjiyografiyi birleştirerek, damarlar hakkında detaylı bilgilere ulaşılmasını sağlayan bir yöntemdir. Kısaca BT anjiyo olarak tanımlanır.

Bilgisayarlı tomografi sırasında vücuttan kesitsel olarak görüntüler alınır. Görüntüde organlar ve dokular kesitler halindedir. Bunlar belirli aralıklarla kesildiğinden, bölgenin tam değerlendirilmesinde çok sayıda kesit elde edilir.

Görüntüde damarlar oldukça küçük görünürler. Bilgisayar sistemleriyle bu kesitler birleştirilerek, üç boyutlu olan görüntülerin elde edilmesi sağlanır. Sadece atardamarların görüntülenmesi yapılacaksa, toplardamardan verilen boyanın damarlardaki akışı takip edilerek, kesitler birleştirilir. Daha sonra damarlarla ya da başka dokuları içeren üç boyutlu damar filmi olan anjiyografi oluşturulur. İnceleme toplardamar için yapılırsa, bu bilgisayarlı tomografi venografi olarak tanımlanır. BT anjiyo yapılırken ilaç koldan herhangi bir toplardamardan verildiğinde, boyanın atardamar sistemine karışmasında atardamar filmi, BT anjiyografi elde edilir. Klasik atardamar anjiyografide filmi çekmek için atardamar içine katater yerleştirilir. Bu nedenle BT anjiyo katater yerleştirilmesine gerek kalmayan, son derece az invaziv bir yöntemdir.

Bilgisayarlı tomografik anjiyografi damarlarda oluşan tıkanıklık, daralma, anevrizma, pulmoner emboli, derin ven trombozu ile diğer damar hastalıklarını teşhis etmek için kullanılan bir tetkiktir. Bu tetkik sayesinde damarlardaki daralma ve tıkanıklık MR ve ultrasonografiyle kıyaslandığında, daha detaylı şekilde değerlendirilebilir. Klasik anjiyografi yapmak yerine katater kullanımı gerekmediğinden, çoğu hastada BT anjiyografi tercih edilir. Hem damarlar hakkında doğru bilgi elde etmek, hem de verdiği rahatsızlığın az olması nedeniyle bu tetkik tarama testi olarak ta yapılabilir. Bilgisayarlı tomografik anjiyografi çekilirken radyasyon olsa da, tetkik bittikten sonra radyasyon riski olmaz.

Mert dumantepe kimdir?

Başlıklar

Bilgisayarlı tomografik anjiyografi hazırlığı

Bu tetkikten önce hastaların en az 4 saatlik açlığının olması gerekir. Sadece hastalar kullandıkları ilaçları almaya devam edebilirler. Tetkik sırasında üzerlerindeki metal içerikli takı, giysileri mutlaka çıkartmalıdırlar. Hastaların kalp, böbrek, guatr gibi hastalığı bulunuyorsa bunlar hakkında doktoruna bilgi vermelidir. Hamile olanlar ya da bundan şüphesi olanlarda bunu doktoruna iletmelidir.

Bilgisayarlı tomografik anjiyografi riskleri

Bu incelemede röntgen ışınları kullanıldığından, radyasyon riski bulunmaktadır. Tetkik sırasında kontrast madde kullanıldığından, bunun alerjik reaksiyonları olabilir. Daha önce hastalarda iyot içeriği olan maddelere ya da bu tür kontrast maddelere karşı alerjik etkisi olmuşsa, incelemenin yapılmaması gerekir. Bu madde böbreklerden atıldığından, hastanın böbrek rahatsızlığı bulunuyorsa sorun yaratabilir. Hastaların bu konuda bilgilendirmeyi önceden yapması gerekir. Hastaya yapılacak kan tahlilleri sonucunda incelemenin yapılıp yapılmayacağı hakkında veriler elde edilebilir.

Bilgisayarlı tomografik anjiyografi hangi hastalara uygulanamaz?

  • •Kontrast maddeye karşı alerjisi olanlara
  • •Şeker hastalığı ciddi boyutlarda olanlara
  • •Böbreklerinde sorun olan hastalara
  • •Gebe olan ya da gebelik şüphesi bulunanlara
  • •Aşırı derecede kilolu olanlara
  • •Genel sağlık durumu kötü olanlara, vücut fonksiyonları bozuk olanlara BT anjiyo tetkiki yapılamaz.

Bilgisayarlı tomografik anjiyografi nasıl yapılır?

İncelemede hasta tekerlek şeklindeki cihazda ilerleyen masaya yatırılır. Ardından kol toplardamarına kontrast madde enjekte edilir. Bu madde kolda geçici yanma hissine, ağrı ya da bulantıya neden olabilir. İncelemede hastanın kıpırdanmaması gerekir. Bazen de 10-25 sn kadar nefesini tutması gerekebilir. Hastanın yattığı masa cihazın içine girdikten sonra, tetkik yapılacak bölgeden kesitsel görüntüler çekilir. Bunlar bilgisayardan üç boyutlu görüntülere dönüştürülür. Yapılan incelemenin süresi yaklaşık 20-60 dakika kadardır.

Bilgisayarlı tomografik anjiyografi sonrası ve yan etkileri

İnceleme tamamlandıktan sonra hastalar normal yaşamlarına geri dönebilir. Fakat enjekte edilen kontrast maddeyi dışarıya atabilmek için, içtikleri su miktarını arttırmaları gerekir. Bu tetkik yönteminin erken aşamadaki yan etkisi enjekte edilen kontrast madde yüzünden oluşabilecek alerjik reaksiyondur. Bu etkiler hemen meydana gelir. Hastada kızarıklık, nefes alma zorluğu, yutma güçlüğü gibi belirtiler oluşur. Ayrıca kontrast maddenin enjekte edildiği bölgede cilt altına kaçak olursa, bölgede ağrı, şişlik ve kızarıklık olabilir. Ayrıca böbrek fonksiyonlarında sorun olan hastalarda, rahatsızlık kötüleşebilir.

Bilgisayarlı tomografik anjiyografi yetersizlikleri nelerdir?

Fazla kilolu hastaların cihazın içine sığmaması nedeniyle inceleme yapılamaz. Böbrek hastalıkları olan hastalarda kullanılan kontrast madde böbreklerin fonksiyonunu bozacağından, bu inceleme yapılamayabilir. Kalbin yeterince kan pompalayamaması halinde ya da hastanın damarlarındaki kan akımı yetersiz olduğunda, yapılan incelemenin sonucu güvenilir olmayabilir.