0552 835 90 90 0216 801 36 36 0216 801 36 36 Menu

Damar sertliği (Ateroskleroz) atardamarlar içerisinde darlık oluşmasını sağlayacak şekilde yağ barındıran plakaların oluşmasıyla karakterize olan, damarları sertleştiren bir sorundur. Bu damarlarda kalınlaşma, sertleşme ve zamanla tıkanma etkisi görülür. Damar sertliği yaygın şekilde görülen damar tıkanıklığı nedenlerinden biridir.

Damar sertliği (Ateroskleroz) nedenleri

Atardamarların yaygın bir hastalığı olan ateroskleroz, damarlarda yağın, kolesterolün damar çeperinde plaklar şeklinde kümelenmesiyle oluşur. Birikintilerin yaygınlaşması, damarların işlevini bozar. Damar giderek sertleşir ve kan akımı engellenir. Plak zamanla kalınlaşarak, kaba bir hale gelir. Plağın üzerini örten damar tabakasının yırtılması ve plaktaki yağ hücrelerinin olduğu materyalin dolaşıma karışarak, küçük damarlarda tıkanıklıklara yol açması da mümkündür.

Bu durum felce, inme ya da kalp enfarktüsüne yol açabilir. Darlık ilerledikçe kan akımı da aynı oranda engellenmiş olur. Darlıktan sonraki dokularda kansızlık sorunu yaşanır. Hastalarda dolaşım bozukluğu belirtileri görülmeye başlar. Damar sertliği ateroskleroz damarların hepsini etkileyerek, bazı damarlarda daha etkili olur. Damarlarda tıkanma oluşurken, yeni ince damarlarda gelişir. Bu sayede tıkanıklık daha rahat izlenir. Bir bölgedeki atardamarın tamamen tıkanması ancak ani damar tıkanıklığında damar içinin pıhtıyla dolması sonucunda ortaya çıkar.

Damarda oluşan tıkanıklığın derecesi, gelişen yan damarların miktarıyla orantılı şekilde doku veya organa giden kan akımı miktarını değiştirir. Darlık arttıkça kan akımı azalır. Dinlenme anında dokuların kan ihtiyacı azaldığından, hastalar fazla yakınmazlar. Ancak koşma, yürüme, yokuş çıkma gibi durumlarda kan miktarı yeterli olmadığından, hastalarda şikâyetler başlar. Dokuda kan ihtiyacı yara olursa, daha fazla artar. Bu durumda yara iyileşmediğinden, dokular ve organlar kaybedilebilir.

Ateroskleroz vücuttaki bütün dokuları ve organları etkileyebilen önemli bir rahatsızlıktır. Hastalardaki şeker hastalığı, kolesterol ve yağ değerlerinin yükselmesi, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklarla birlikte gelişim gösterir. Genetik olarak ailesinde bu rahatsızlıklar bulunan kişiler daha fazla riskli durumdadır.

Damar sertliği (Ateroskleroz) belirtileri

Ateroskleroz damardaki tıkanıklık belirli bir aşamaya ulaşmadıkça fazla belirti vermez. Ayrıca ortaya çıkan belirtilerde damar sertliğinin oluştuğu damara göre değişir. Eğer kalbi besleyen damarlarda ateroskleroz gelişirse göğüs ağrısı, böbrek damarları tıkandığında kan basıncı yükselmesi bacak damarları tıkanırsa yürümede ağrı ve kangren gibi belirtiler olabilir.

Damar sertliği (Ateroskleroz) tanısı

Hastada damar sertliği gibi belirtiler ortaya çıkmadan genellikle tanı konamaz. Tanı için kullanılan testler genellikle organ tutulumunu belirlemeye yarar. Kullanılan testler arasında doppler ile yak bileği ve kol basıncı indeksi, kalbe stres testleri, anjiografi, MR anjiografi bulunur.

Damar sertliği (Ateroskleroz) tedavisi

Tedavide hastalığın ilerlemesini durdurma, etkilerin geriletilmesi hedeflenir. Bu yüzden ateroskleroz gelişiminde etkili olan risk faktörleri engellenir ya da bunlar tedavi edilir. Hastalarda kan basıncı düşürülür, yağ ve kolesterol dengesi sağlanır, hareketli bir yaşam sürmelerine yardımcı olunur. Bunlar için ilaç tedavisinden faydalanılır. Damarın tıkanması sorunu yaşanıyorsa, anjioplasti, balon ve stent uygulamaları, bypass gerekli hale gelebilir.

Hastanın durumu çeşitli faktörlere bağlı olarak değişir. Yaşı, etkilenen organların durumu, ateroskleroz hastalığına eşlik eden hastalıklar, risk faktörlerinin kontrol altına alınıp alınmadığı gibi etkenler hastanın akıbetini belirler. Damar sertliği ateroskleroz, kalp hastalıkları ve kanserden sonra toplumdaki ölüm nedenleri arasında üçüncü sırada yer almaktadır. Ateroskleroz nedeniyle hastalarda koroner kalp hastalığı, beyin damarlarının daralmasıyla felci inme gibi etkiler, kalp krizi, bypass sonucu açılan damarların tıkanması, böbrekler, bağırsaklar ve diğer organların hastalanması gibi çeşitli sağlık sorunları yaşanır.

İLETİŞİME GEÇİN

İLETİŞİM FORMU