Prof. Dr. Mert Dumantepe

Aterektomi ya da damar traşlama tedavisi atardamar darlık ve tıkanıklıklarını açmak için anjiyo ile yapılan güncel tedavi yöntemlerinden biridir. Yöntemin çalışma prensibi, balon ya da stentten farklı olarak damarı genişletmek değil damar duvarında oluşan aterosklerotik plak ve kalsiyumdan oluşan kireç tabakasının özel aterektomi kateterleri ile tıraşlanarak temizlenmesidir. Bu nedenle aterektomi yöntemine damar tıkanıklığının traşlama tedavisi adı verilir.

Tedavide kullanılan aterektomi kateterleri son derece incedir ve anjiyoda kullanılan 2-3 mm genişliğindeki kılıf içinden kolaylıkla geçer. Kateter hedef damara yönlendirilir ve damarda darlık ya da tam tıkanıklık oluşturan kısım traşlanarak temizlenir. Aterektomi işlemi ile tıkalı bir damarı açmak için minimum 5-6 kere uygulama gerekir. Her seferinde damarı tıkayan plaklar yavaş yavaş temizlenerek dışarı çıkarılır.

Gerek görülürse aterektomi işleminden sonra o damara balon, ilaçlı balon uygulanabilir ya da uygun çapta bir stent yerleştirilebilir. Bazen de aterektomi tek başına o damarı açmada yeterlidir.

Başlıklar

Hangi damarlarda kullanılabilir?

Damar tıraşlama yöntemi sadece atardamar tıkanıklığı durumunda kullanılabilir, toplardamar tıkanıklığında (derin ven trombozu) kullanılmaz. Burada belirtilen aterektomi tedavisi sadece bacak damar tıkanıklıklarını açmak için kullanılır. Bu yöntem şahdamar, böbrek damarı gibi damarların darlık ve tıkanmalarında henüz kullanılmamaktadır. Günümüzden en sık kasık bölgesi atardamarları (Femoral arter), kasık altındaki uyluk damarında, diz bölgesi damarında (Popliteal arter) ve diz altındaki küçük damar tıkanıklıklarının açılmasında kullanılmaktadır. Özellikle diyabetik ayak yarası olan ve bacak damar tıkanıklığı olan hastalarda etkili bir yöntemdir. Aterektomi, damarın açılmasını sağlayabilir ve yaranın iyileşmesine katkıda bulunur. Aterektomi işlemi daha önce bir stent yerleştirilmiş ve bu stent içinde tekrar tıkanıklık olmuşsa kullanılabilicek bir yöntemdir.

asterektomi1
asterektomi3

Aterektomi tedavisi nasıl bir işlemdir?

Tedavi anjiyo ile yapılan bir işlemdir. Lokal anestezi altında güvenle uygulanabilir. İşlem ağrısızdır. Anjiyo ile balon ve stent tedavilerine benzer. İşlem süresi tedavi edilecek damarın uzunluğuna ve darlıgın derecesine göre değişir. İşlem genellikle 30-60 dakika arası sürer. Anjiyo işleminden sonra hastalar genellikle aynı gün evlerine dönebilir ve normal hayatına devam edebilir.
asterektomi4
asterektomi5
asterektomi6