0552 835 90 90 0216 801 36 36 0216 801 36 36 Menu

Aterektomi ya da damar traşlama tedavisi atardamar darlık ve tıkanıklıklarını açmak için anjiyo ile yapılan güncel tedavi yöntemlerinden biridir. Yöntemin çalışma prensibi, balon ya da stentten farklı olarak damarı genişletmek değil damar duvarında oluşan aterosklerotik plak ve kalsiyumdan oluşan kireç tabakasının özel aterektomi kateterleri ile tıraşlanarak temizlenmesidir. Bu nedenle aterektomi yöntemine damar tıkanıklığının traşlama tedavisi adı verilir.

Tedavide kullanılan aterektomi kateterleri son derece incedir ve anjiyoda kullanılan 2-3 mm genişliğindeki kılıf içinden kolaylıkla geçer. Kateter hedef damara yönlendirilir ve damarda darlık ya da tam tıkanıklık oluşturan kısım traşlanarak temizlenir. Traşlanaran alınan doku cihazın haznesinde depolanır ve dışarı çıkarılır. Aterektomi işlemi ile tıkalı bir damarı açmak için minimum 5-6 kere uygulama gerekir. Her seferinde damarı tıkayan plaklar yavaş yavaş temizlenerek dışarı çıkarılır.

Gerek görülürse aterektomi işleminden sonra o damara balon, ilaçlı balon uygulanabilir ya da uygun çapta bir stent yerleştirilebilir. Bazen de aterektomi tek başına o damarı açmada yeterlidir.

Aterektomi tedavisi nasıl bir işlemdir?

Tedavi anjiyo ile yapılan bir işlemdir. Lokal anestezi altında güvenle uygulanabilir. İşlem ağrısızdır. Anjiyo ile balon ve stent tedavilerine benzer. İşlem süresi tedavi edilecek damarın uzunluğuna ve darlıgın derecesine göre değişir. İşlem genellikle 30-60 dakika arası sürer. Anjiyo işleminden sonra hastalar genellikle aynı gün evlerine dönebilir ve normal hayatına devam edebilir.

İLETİŞİME GEÇİN

İLETİŞİM FORMU