Prof. Dr. Mert Dumantepe

Anjiografi vücuttaki damarların içine verilen renkli maddeyle damarların görüntülenme işlemidir. Damarlardan kasıt atardamarların görüntülenmesidir. Toplardamarlar görüntülendiğinde bu venografi olarak tanımlanır. Vücutta kalp, beyin, kol ve bacaklar, iç organlarda damarlar bulunduğundan, hepsine anjiografi yapılabilir. Bu sayede hastalıkların teşhisini yapmak, gerektiği takdirde balon ve stent gibi uygulamaları yapmak mümkün olur.

Başlıklar

 

Kalp damarlarında anjiografi kardiyologlar tarafından, diğer organlardaki damar anjiografileri ise konunun uzmanı damar cerrahları tarafından yapılır. Anjiografi damarların tanı amaçlı görüntüleme işlemidir. Eğer bu esnada tedavi de uygulanırsa, bu anjiografi ile damar tedavisi adını alır. Buna endovasküler tedavi de denir. Günümüzde kalp ve damar hastalıkları dünyada en fazla ölüme neden olan hastalık grubu olduğundan, endovasküler tedavi uygulanmaları kalp ve damar hastalıkları tedavisinde giderek daha önemli bir rol almaktadır.

Anjiografi zor mudur?

Günümüzde oldukça kolay ve güvenli şekilde yapılan bir yöntem olan anjiografi, lokal anestezi altında küçük bir iğne deliğinden uygulanır ve fazla ağrıya da neden olmaz. Bazı hastalar konforları için anjio yapılırken uyutulabilir. Ancak buna gerek olmadan bile bu tetkik yapılabilir. Eskiden yapıldığı gibi işlemden sonra damar girişi yapılan yere kum torbası koyma uygulaması da damar kapatıcı cihazların yaygınlaşması ile giderek azalmış ve hastalar erken dönemde mobilize edilmeye başlanmıştır.

Anjiografi ağrılı mıdır?

Anjiografi gelişen tıbbi uygulamalar nedeniyle hastaların hiç ağrı hissetmeden uygulandığını söyleyebiliriz. Çünkü kasık ya da koldan girilen bölge öncesinde lokal anestezi ile uyuşturulmaktadır. Hastanın heyecan yapmaması için damardan sakinleştirici de verilmektedir. Eğer anjiografi ile birlikte balon ya da stent yapılacaksa, bunlardan kaynaklanan hafif bir ağrı hissedilebilir. Bunun dışında anjio yapılırken, gerek iğne girişinde gerekse diğer uygulamalarda ağrı olmaması için gereken önlemler alınır.

Anjiografi nasıl yapılır?

Anjiografi öncesinde dikkat edilmesi gerekenler

Bu tetkik özel bir odada anjiografi cihazıyla yapılır. Hasta işlem için hazırlanarak, kendisine damardan rahatlaması için ağrı kesici ilaçlar verilir. Hastanın talep etmesi halinde narkoz verilmeden uyutulabilir. Damardan giriş kol ya da kasık damarlarından olabilir. Genellikle kasık damarı kullanılsa da, kol damarı da sıkça kullanılır. Giriş yeri uyuşturularak, ağrı hissine engel olunur. Daha sonra damar içine katater denilen ince plastik boru yerleştirilir ve renkli madde verilir. Bu sayede damarın görüntüsü alınır. Damarda darlık ve tıkanıklık belirlenirse, işlem sırasında tedavi de uygulanabilir. Eğer sadece görüntüleme yapılırsa, işlem 10-15 dakikada biter. Tedavi yapılacaksa bu süre uzar. Bütün işlemlerin tamamlanmasından sonra damara giriş yeri tamir edilir. Bu bölge basınçlı olduğundan, 15 dakika kadar elle basınç uygulanmalıdır. Bu sayede vücut deliği onaracaktır. Delik kapanınca bölge 4-6 saat sabit kalmalıdır. Daha sonra hasta yürüyebilir, evine dönebilir. Bazen giriş yeri kapama cihazlarıyla, özel malzemelerle ya da dikişle de kapatılabilir. Bunlar özel durumlarda kullanılabilir.

İşlemin yapılacağı gün hastaların kullanacağı ilaçları almasında sakınca yoktur. Ancak ilaçlar yarım bardak suyla alınmalıdır. Kan sulandırıcı ilaçların anjio yapılmasına sakıncası yoktur. Sadece bazı kan sulandırıcıları kullananlarda anjiografi öncesi doz ölçümü yapılması gerekir. Şeker hastaları insülini sabah yarım doz olarak almalı, hap kullananlar ise ilacı içmemelidir. Anjio öncesi ve sonrasında pıhtılanma önleyici maddeizasyon hastalar açısından oldukça önemlidir. pıhtılanma önleyici madde dozlarında hata yapılmamalıdır. 60 yaşın üzerindeki hastaların böbrek ya da şeker hastalığı varsa, işlemden önce bol sıvı almaları gerekir. Bunun dışındaki tedbirler için doktorunuzun bilgilendirmesine uymalısınız. Eğer böbrek hastalığınız varsa bunun için kan tetkiki yapılır. Bunun sebebi anjio için kullanılan renkli maddenin böbrekler için olumsuz etkisinin olma riskinin bulunmasındandır.

Mert dumantepe kimdir?

Anjiografi sonrası dikkat edilmesi gerekenler

İşlem tamamlandıktan sonra hastalar bol su içmelidir. Bu vücuda anjiografi sırasında verilen renkli maddenin kısa sürede dışarıya atılması içindir. Bu madde böbrekler kanalıyla dışarıya atılır. Anjio sonrası hastalar 6 saat kadar hastanede sırtüstü yatarak dinlenmeli, gerekirse doktor uygun görürse bu süre kısa tutulabilir. Eve dönen hastalar dinlenmeli, ağır kaldırmamalıdır. Aynı gün banyo yapmamaları gerekir. Hastalar ağır işte çalışmıyorsa, ertesi gün işlerine geri dönebilir. Ancak fazla hareketli olmamaları gerekir. İşleri hareketi gerektiriyorsa, bir süre evde dinlenmeleri gerekir. Kasıkta bandaj bulunuyorsa, ertesi gün çıkarılabilir. Ancak bandaj çıkarılmadan bölgenin kuru tutulması gerekir. Damardan giriş yerinde hafif bir ağrı oluşursa, ağrı kesici ilaç alınabilir. Bazen bölgede kan sızmasından kaynaklanan morarma oluşabilir. Biraz yayılma gösterse de, morluk 1-2 günde solarak kaybolur. Ancak bölgede şişlik, sertlik oluşursa hemen doktora bilgi verilmelidir. İşlem uygulanan ayakta morarma yada soğukluk gibi anormal etkiler olursa, hastanın hemen hastaneye gitmesi gerekir.