0552 835 90 90 0216 801 36 36 0216 801 36 36 Menu

Eğer toplardamar içinde oluşan kan pıhtısı (trombüs) ilk oluştuğu yerden koparak ayrılır ve toplardamar içerisinde seyahat eder ise bu gevşek pıhtı “emboli” olarak adlandırılır.

Emboliye sebep olan bu pıhtı parçasının, kan akımı ile akciğere taşınıp, doğal kan akımını kapatmasi olayına ise “pulmoner (akciğer) emboli” adı verilir. Pulmoner emboli, yaşamı tehdit eden tedavi edilmediğinde akciğerleri ve diğer organların çalışmasını da etkileyen oldukça ciddi bir sorundur. Pulmoner emboliye sebep olan pıhtıların pek çoğu, bacak yada uyluk bölgesindeki derin toplardamarlardan köken alır.

Akciğer Embolisi Nasıl Tedavi Edilir?

Akciğer embolisinin geleneksel tedavisi pıhtılanma önleyici madde ile antikoagülasyonu takiben kan sulandırıcı tablet şeklindedir. Antikoagülasyon çoklukla kanın inceltilmesi olarak bilinir. Ne var ki aslında kanın incelmesi demek değildir. Kandaki bazı kimyasalları değiştirir ve böylece pıhtıların kolayca oluşmasını durdurur. Bazı insanların yanlış biçimde zannettiği gibi; oluşan pıhtının çözülmesini sağlamaz. Antikoagülasyon mevcut Akciğer Embolisi’nin daha da büyümesini ve yeni pıhtıların oluşmasını engeller. Daha sonra vücudun kendi iyileşme mekanizması pıhtıyı dağıtmak için çalışmaya başlayabilir.

İLETİŞİME GEÇİN

İLETİŞİM FORMU